11.8 C
Skopje
Monday, October 25, 2021

Студиски кружок за нови технологии за комуникација за лицата со оштетен вид во руралните средини

Одржан е прв состанок на студиски кружок во рамки на проектот за социо-економско зајакнување на лица со попреченост од руралните средини From Disability to FoodAbility. Во рамките на студискиот кружок се разговараше на тема нови адаптивни технологии и софтвер за лица со оштетен вид со цел на истите да им се олесни комуникацијата особено во корона пандемија кога е намалена физичката комуникација како и пристапот до информации. Проектот се спроведува со поддршка од Шведската организација за развој We effect и Шведската организација RadioAid ( Radiohjalpen).

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,989FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles